TGT Mag

اسیدشویی (Pickling)

#
در این فرایند اکسیدها از سطح پاک می‌شوند و سطحی هموارتر ایجاد می‌شود که نتیجه‌ی فسفاته‌کاری و رنگ‌آمیزی را بهبود می‌دهد. بسیاری از فرایندهای کار داغ و دیگر فرایندهایی که در دماهای بالا رخ می‌دهند، یک لایه یا پوسته‌ی اکسیدی با رنگ متفاوت بر روی سطح به جا می‌گذارند. برای جدا کردن پوسته، قطعه‌کار به درون یک مخزن از محلول اسیدشویی فرو برده می‌شود.
رایج‌ترین اسید مورد استفاده، اسید هیروکلریک می‌باشد، ولی اسید سولفوریک نیز استفاده می‌شود. اسید هیدروکلریک گران‌تر از اسید سولفوریک است، ولی بسیار سریع‌تر اسیدشویی می‌کند و از طرفی تلفات فلز پایه را به حداقل می‌رساند.
فولادهای کربنی و کم‌آلیاژ اغلب در اسید هیدروکلریک یا سولفوریک شست‌وشو داده می‌شوند. فولادهای پرآلیاژ اغلب در دو مرحله اسیدشویی می‌شوند و اسیدهایی دیگری مانند فسفریک، نیتریک، و هیدروفلوئوریک نیز استفاده می‌شوند. فولادهای کروم نیکل‌ مقاوم به زنگ‌زدن و اسید در حمامی از اسید هیدروکلریک و نیتریک شست‌وشو داده می‌شوند. اغلب آلیاژهای مس در اسید سولفوریک رقیق شست‌وشو داده می‌شوند، ولی برنج در اسید سولفوریک و نیتریک غلیظ مخلوط با سدیم کلرید و دوده شست‌وشو داده می‌شود. وظیفه‌ی مبدل حرارتی کنترل دما با گرمایش است. طراحی سیستم قدیمی، به صورت حمام با کویل‌های حرارتی داخل آن می‌باشد. قطعات می‌توانند به داخل مخزن فرو برده شوند یا با مایع اسپری شوند.

محصولات مرتبط

  • عضویت در خبرنامه الکترونیکی