TGT Mag

عملیات سطحی

سطح فلزات بایستی برای اعمال رنگ یا لایه‌های نازک فلزی جهت حفاظت از سایش و خوردگی و نیز اهداف تزئینی، تمیز شود. تقریبا تمامی عملیات شامل سیالاتی است که نیاز به گرمایش یا سرمایش دارد.
با توجه به جنس فلز، روش‌های مختلفی برای عملیات و پوشش‌دهی وجود دارند، اگرچه تمامی فلزات در ابتدا شست‌وشو و چربی‌زدایی می‌شوند.
عملیات سطحی معمولاً شامل گرمایش سیالات فرایندی متفاوت در تعدادی مخزن می‌باشد. این به این معنا است که به چندین مبدل حرارتی نیاز است و در بسیاری از موارد به خنک‌کننده‌های یوتیلیتی نیز نیاز است. معمولاً یک پمپ سیال فرایندی را از میان مبدل حرارتی به گردش درمی‌آورد، که از یک سیال خنک‌کننده، معمولاً آب استفاده می‌کند. سپس محیط خنک‌کننده خود نیز با یک چیلر یا رادیاتور یا هر دو خنک می‌شود.
اندازه‌ی یک مبدل حرارتی اغلب بر مبنای گرمایش سیال در مخزن می‌باشد. رایج‌ترین مبدل حرارتی در عملیات سطحی یک کویل ساده می‌باشد. اما اغلب تعویض کویل‌های درون سیال با مبدل‌های حرارتی صفحه‌ای خارجی یک مزیت می‌باشد. این مزایا عبارت‌اند از:
نیاز به حجم کم‌تر سیال و مخزن
نبود ریسک آسیب زدن به کویل هنگام حرکت اشیا درون مخزن به بالا و پایین
بازگردش سیال موجب اغتشاش می‌شود که نیاز به مخلوط‌کن را کاهش می‌دهد یا از بین می‌برد
نگه‌داری آسان‌تر
استفاده از واحد آماده به کار امکان‌پذیر است (برای سرویس و خرابی)
 در اجرای عملیات سطحی (و اجرای عملیات حرارتی) تنظیم دما کلیدی است. راه‌حل‌های با هزینه‌ی بهینه اغلب نیاز به ترکیبی از فناوری‌های سرمایش و گرمایش دارند (وابسته به دمای محیط).
  • عضویت در خبرنامه الکترونیکی