TGT Mag

سرمایش رکتیفایر (Rectifier cooling)

#

رکتیفایر جریان متناوب (AC) را به جریان مستقیم (DC) تبدیل می‌کند. قسمت حیاتی در رکتیفایر، تریستور یا دیود می‌باشد. تریستور یا دیود دستگاهی نیمه‌رسانا است که در حین کار گرما آزاد می‌کند و نیاز به خنک شدن دارد. رکتیفایرهای فشرده مستقیم توسط هوا خنک می‌شوند درحالی‌که رکتیفایرهای جریان متوسط و بالا معمولاً بیشتر با آب دیونیزه خنک می‌شوند. به ویژه در تریستورهای HVDC (جریان مستقیم ولتاژ بالا) آب دیونیزه به دلیل بازدهی سرمایشی بالا و ویژگی‌های نارسانایی آن جایگزین هوای تحت فشار و روغن شده است. به جز سرمایش تریستور یا دیود، آب دیونیزه می‌تواند فیوزها و دیگر اجزای در یک ماژول رکتیفایر را نیز خنک کند.

به دلیل آب دیونیزه، انتخاب مواد در مبدل حرارتی حیاتی است. فولاد زنگ‌نزن استاندارد می‎باشد. هم‌چنین رکتیفایرها می‌توانند با ترانسفورمرها ترکیب شوند و کل واحد با دو مدار سرمایشی مجزا خنک شود.

رکتیفایرها در گستره‌ی بزرگی از کاربردها در صنایع متفاوت یافت می‌شوند. برخی از مثال‌ها شامل ایستگاه‌های انتقال HDVC، عملیات سطحی و خطوط فرایند در صنعت فولاد، صنایع شیمایی، صنایع متالورژیکی و فرایندهای الکترولیز گوناگون می‌باشد.

رکتیفایر


محصولات مرتبط

  • عضویت در خبرنامه الکترونیکی