TGT Mag

گرمایش از کف (Floor heating)

سیستم گرمایش از کف چیست؟

در سیستم گرمایش از کف، گرما از طریق سطح زمین پخش می‌شود و زمانیکه روی زمین راه می‌روید، گرما را احساس می‌کنید. سیستم گرمایش از کف توسط رومیان باستان که مهندسان باهوشی بودند، ابداع شده است. در این نوع سیستم گرمایشی، تمام بخش‌های محیط از دمای یکسانی برخوردار هستند، چون که گرما از کل اتاق از سمت پایین به بالا منتقل می‌شود.
در این سیستم می توان ۲۵ تا ۳۰ درصد نسبت به سایر تجهیزات در مصرف انرژی صرفه جويی کرده و نیز تا ارتفاع دو متری از سطح زمین را گرم کند. در محیط های بزرگ بسیار مقرون به صرفه خواهد بود. وجود سقف های بسیار بلند در کارخانه ها، سیلوها و .. گرما را به دلیل این که هوای گرم سبک تر است بالا برده و هوای سرد پایین می ماند. این مشکل با سیستم گرمایش از کف حل خواهد شد زیرا گرما از کف وارد می شود و تا ارتفاع دو متر از کف را گرم می کند. بنابراین نیاز نیست از تجهیزات بیشتر برای گرم کردن استفاده کرد یا با پکیج و شوفاژ و … دمای محیط را بالا برد. در کنار صرفه جویی در انرژی در زمان اجرا، پیاده سازی و نگهداری نیز از سایر روش ها هزینه کمتری خواهد داشت.

 

استفاده از مبدل های صفحه ای برای سیستم گرمایش از کف

بهترین مبدل برای گرمایش از کف مبدل حرارتی صفحه ای می باشد.
چرا که سطح تماس این مبدل به دلیل نوع صفحه ای بودنش از انواع دیگر بیشتر بوده و به همین دلیل تبادل حرارتی سیال گرم شونده و گرم کننده در آن به بهترین شکل صورت می گیرد.
دقیقاً به همین خاطر است که در پکیج نیز به عنوان یک سیستم حرارت مرکزی از مبدل حرارتی صفحه ای استفاده شده است.
بنابراین در سیستم گرمایش از کف موتورخانه ای نیز بهتر است از مبدل حرارتی صفحه ای استفاده شود تا سیستم راندمان بالایی داشته باشد.
برتری های مبدل حرارتی صفحه ای
بالا بودن ضریب انتقال حرارت به دلیل شکل شیارها و فرم های چین خوردگی داخل مبدل
حرکت سیال در درون مبدل صفحه ای به صورت گردابی
امکان استفاده از مبدل حرارتی صفحه ای در جریان های کوچک به دلیل بالا بودن جریان گردابی
سرعت تبادل حرارتی بالا به دلیل استفاده از صفحات فلزی نازک در مبدل و در نتیجه داشتن سطح تماس حرارتی بیشتر بین سیال گرم شونده و گرم کننده
احتمال پایین تشکیل رسوب در مبدل صفحه ای به دلایلی از جمله ناچیز بودن اختلاف دمای دو سیال آب گرم شونده و آب گرم کننده، جریان گردابی و عدم وجود فضای اضافی برای تشکیل ذرات معلق
امکان صرفه جویی در مصرف سوخت موتورخانه 
جنس صفحات مبدل صفحه ای از نوع فولاد ضد زنگ می باشد، در نتیجه پوسیدگی و خوردگی مبدل بسیار پایین است.
امکان سرویس، نگهداری، تعمیر و تمیزکاری مبدل به دلیل داشتن واشر و امکان جداسازی صفحات تشکیل دهنده آن از یکدیگر
اشغال فضای کمتر در مبدل های صفحه ای در مقایسه با سایر مبدل ها


محصولات مرتبط

  • عضویت در خبرنامه الکترونیکی