تنظیم کننده فشار

  • معمولا در ساختمان های بلند توزیع فشار چیلد واتر با مشکلاتی مواجه است،
  • با استفاده از مبدل های حرارتی می توان حلقه های فشار در طبقات مختلف ایجاد نمود،
  • کاهش فشار طبقات پایین باعث کاهش توان پمپ و استفاده از تجهیزات با کلاس فشار پایین می شود،

سرمایش آزاد

با استفاده از مبدل های حرارتی صفحه ای می توان از آب رودخانه و دریاچه برای خنک سازی صنایع و حتی تهویه مطبوع استفاده نمود(Temperature approach=2-5 C) . صفحات مقاوم در برابر خورندگی آب دریا، تجهیزاتی نظیر دستگاه هواساز را از آب دریا ایزوله می نماید.

چیلر جذبی

با استفاده از سیستم تبرید جذبی می توان از حرارت اتلافی برای تولید برودت بهره برد. در این سیستم ها، ماده مبرد (معمولا آب) در اواپراتور حرارت را جذب نموده و بخار می شود. بخار تولید شده توسط جاذب (لیتیم برماید) جذب شده و سپس توسط پمپ و پس از پیش گرمایش توسط یک مبدل صفحه ای به ژنراتور منتقل می گردد. با استفاده از گرمای اتلافی، آب به نقطه جوش رسیده و بخار فشار بالا در کندانسور مجددا به مایع تبدیل می شود. از جمله مزایای این سیستم استفاده بهینه از تلفات حرارتی، عدم استفاده از مبرد های فریونی، مصرف انرژی الکتریکی بسیار ناچیز و کمک به کاهش پیک مصرف انرژی الکتریکی بویژه در فصول گرم می باشد.

 بازیافت حرارت

راندمان حرارتی بالای مبدل های صفحه ای امکان بازیافت تا 95 درصد از حرارت اتلافی در برج خنک کن را فراهم آورده است. از حرارت اتلافی به منظور گرمایش آب گرم مصرفی استفاده می شود. در چنین شرایطی می بایست از مبدل های دو صفحه ای استفاده نمود. این سیستم علاوه بر بازیافت حرارت اتلافی سبب کاهش ظرفیت مورد نیاز برج خنک کن (کاهش هزینه اولیه) نیز می شود.

سرمایش آب مصرفی

در مناطقی با آب و هوای به شدت گرم، نیاز شدیدی به سرمایش آب مصرفی وجود دارد. در این شرایط مبدل صفحه ای می تواند بطور کارآمد این نیاز را تامین نماید.

سرمایش آب استخر

در مناطق استوایی با دمای هوای بیش از 40 درجه سلسیوس می توان توسط مبدل های صفحه ای دمای آب استخر را در حد مطلوب (26 درجه سلسیوس) ثابت نگه داشت.