1 09 | دسامبر | 2016 | طاها‌‌قالب‌توس(.T.G.T)

Daily Archives: دسامبر 9, 2016

رونمایی کتاب مندسی کنترل دود در ساختمان ها توسط عضو هیئت مدیره شرکت طاها قالب توس

By | اخبار | No Comments

كتاب “مهندسي كنترل دود در ساختمان” تأليف دكتر اردشير فرشيديان‌فر استاد دانشگاه و عضو هيئت مديره سازمان نظام مهندسي ساختمان خراسان رضوي روز دوشنبه 15 آذر طي مراسمي رونمائي شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان، اين كتاب مشتركاً توسط سازمان نظام مهندسي ساختمان خراسان رضوي و سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري مشهد به چاپ رسيده است

نويسنده كتاب “مهندسي كنترل دود در ساختمان” در گفت و گو با خبرنگاران هدف از تأليف اين كتاب را آشنائي مهندسين ساختمان با اصول و مقررات سيستم هاي كنترل دود در ساختمان‌ها به ويژه در ساختمان‌هاي بلند مرتبه عنوان كرد.

فرشيديان‌فرافزود: اين كتاب پنج فصل دارد كه شامل اصول سيستم‌هاي تعويض مكانيكي هوا و سيستم‌هاي كنترل دود ساختمان، اصول مديريت دود، روابط رياضي مربوط به دود، انتخاب فن هوادهي به همراه مثال كاربردي و اصول محاسبات انتخاب فن مناسب در سيستم تحت فشار در پله‌ها مي باشد.

شايان ذكر است، مولف در مقدمه كتاب نوشته است: در هنگام آتش سوزي در ساختمان‌ها هدف سيستم كنترل و مديريت دود آن است كه براي خروج ساكنين ساختمان مسير امن ايجاد شود، خسارات مالي به ساختمان و تجهيزات آن كاهش يابد و نيروهاي آتش نشاني بتوانند به راحتي در ساختمان تردد كنند و حريق را خاموش نمايند.

در اين راه نقش اين مديريت، حركت دود و تخليه آن از مسيرهائي است كه بتوان به اهداف اشاره شده نائل گردد و به عبارتي مسير خروج ساكنين و محل تردد افراد آتش نشاني عاري از دود باشد.

همچنين در اين كتاب به اصول و مقررات سيستم‌هاي كنترل دود اشاره شده است، مثالهاي كاربردي از انتخاب فن هوادهي در سيستم هاي تحت فشار بر اساس آخرين استانداردهاي بين‌المللي مورد بررسي قرار گرفته است.

لازم بذكر است: دكتر اردشير فرشيديان فر عضو هيئت علمي و اولين استاد نمونه دانشكده مهندسي دانشگاه آزاد اسلامي واحد مشهد با 25 سابقه تدريس، پژوهشگر ، طراح و سازنده مبدل هاي حرارتي صفحه‌اي در خاورميانه مي باشد. دكتر فرشيديان فر همچنين دو كتاب ديگر با عنوان “اصول و ضوابط سيستم هاي اطفاي حريق ساختمان” و “اصول طراحي و محاسبات هيدروليكي سيستم هاي اطفاء حريق در ساختمان” را با همكاري سازمان نظام مهندسي ساختمان استان و سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني مشهد به تأليف درآورده، كه چاپ دوم اين كتاب‌ها اخيراً منتشر و در اختيار كارشناسان آتش نشاني، مهندسين مكانيك و ديگر رشته‌هاي ساختماني قرار گرفته است.